Kdy jsem se naposledy setkala s genialitou: The Perks of being a Wallflower - aneb tohle si přečtěte, děcka :D

31. července 2012 v 15:10 | Guenon |  Co se nevešlo...
Vždycky si říkám, že další knížka, kterou si najdu a zamiluju, musí zamířit na blog. Až tahle mě přiměla se do toho doopravdy pustit. Genialita autora vás ohromí. :) (A snad jsem svou první recenzo-nerecenzi nezvorala příliš)


Jsou prostě knížky, které ve vás něco nechají - nejde ani tak o styl psaní, děj, dokonce ani postavy. Jak říká hlavní hrdina Charlie - cítíte se potom jinak. Jako, když jste se stali součástí něčeho velkého, důležitého a významného. Je to přesně ten pocit, pro který nemáme slovo. Pocit náhlé velikosti: momentu, který vydrží navěky.

"I feel infinite," řekne Charlie - a vy víte, že je to skutečné. Ne jako Yetti nebo Nessie skutečné. V celé knize je skrytá vibrace té prosté výjimečnosti okamžiku, písničky, která vám navěky změní život. Toho zlomku sekundy, který definuje všechno - jen, aby zítra přišel další a všechno jsme si zopakovali. Nutkání tančit, zpívat, brečet, křičet, líbat se, žít a zapomenout.

The Perks of being a Wallflower není dokonalým dílem. Najdete zde několik zbytečných nelogičností, příliš jednoduchý styl psaní, jemnou zmatenost textu. Ale, a to vám říkám upřímně - nikdy jsem nečetla realističtější pohled na to, jaké to je být dospívajícím člověkem. Nikdy jsem nezažila tak dokonale zachycenou, upřímnou a srdcervoucí zpověď. Budete se smát, brečet, trhat si vlasy a zírat s opevřenou pusou. Děj vás pohltí, uzavře a nepustí. A - což je to nejlepší - zůstane s vámi. Ten malý, hřejivý pocit, že jste se v tomhle plastikovém světě zůčastnili něčeho, co má doopravdy smysl.

A příběh přitom zní tak obyčejně. Charliemu je patnáct - což samo o sobě znamená peklo na zemi. Nemá žádné přátele, život, smysl. Tápe. A svůj příběh pomocí dopisů sděluje jistému člověku, kterého vždy oslovuje Kamarád. Svěří mu všechno, protože ho nezná. Dopisy adresuje absolutně cizímu člověku.

S příchodem na střední školy se všechno komplikuje do rovin, které odhalujeme prakticky až do posledních stránek. Seznamujeme se s Patrikem a Sam - čtvrťáky, kteří Charlieho vezmou pod své ochrané křídlo a ukáží mu, co to znamená žít, umírat, brečet a skutečně se smát.

Každý z těchto - a mnoha jiných postav - má pak vlastní příběh, problém, tajemství či sen. Poznáváme je skrz Charlieho pohled na svět, který se mísí někde mezi naivitou batolete a třicetiletého pseudo-umělce.

Dotýkáme se i větších témat jako je nábožeství, potraty, homosexualita, hledání sebe sama, znásilnění, sebevražda, drogy,... Ale přesto se neocitneme v reklamě na téma Pozor děti, takhle to má/nemá být. Všechno je podáno přirozeně, relisticky a nezabarveně. Momenty zoufalství se mísí s dokonalostí básně. Tenhle svět není černobílý a všechno je nakonec jen o tom pochopit sebe sama natolik, abychom přežili další týden.

A když nakonec pochopíme, je to stejně jenom začátek cesty.

Nehledáme šťastný konec, vážení - pouze porozumění.


Do češtiny bohužel přeložená není, ale zase je velice snadno dostupná na internetu.

A, ve jménu dobrých zpráv, nás čeká i film. Dám vám se trailer a ano, to je Emma. Kdyby v tom bývala nehrála, nikdy bych na to nenarazila... a tak jí, zase jednou, musím děkovat. A jestli jste viděli We need to talk about Kevin, tak geniální Ezra Miller hraje Partika.
Doufám, že ho nezvořou, protože takhle to působí trochu příliš "happy emericky" - a to je poslední, o co se jedná.

 


Komentáře

1 kami kami | Web | 1. srpna 2012 v 14:01 | Reagovat

Na ten film sa teším. Knihu som síce nečítala, ale maximálne ma zaujala. (Idem si ju pohľadať.) Budí to vo mne pocit, že to bude podobné ako Kto chytá v žite - samozrejme nie doslova. Ale som zvedavá na postavu Patrika a Charliho. Postava Sam ma vôbec netrápi.

2 nel-ly nel-ly | Web | 3. srpna 2012 v 17:36 | Reagovat

Popravdě nevím... o knize už jsem četla, když se poprvé objevily informace o filmu s Emmou a zaujala mě, ale ne natolik, abych měla chuť si ji v lbízké době přečíst
a jakmile uvidím film, už ji nebudu chtít číst vůbec

dokonce ani Hra o trůny, ať je to výborně napsané jak chce, mě prostě nebaví potom, coj sem viděla seriál... potřebuju číst a pak vidět, protože ať už je to natočené dobře nebo ne, tak když znám konec, tak už v sobě nemám ten hnací motor, abych knihu dočetla a vždycky se najde kupa jiných, co se mi doma válí :-D

3 Angie Angie | Web | 12. srpna 2012 v 12:38 | Reagovat

Hm, hm, hmm. Zní to zajímavě. Jednou se k ní dostanu, věřím tomu. Ale teď určitě ne, mám toho na čtení tak moc, že psaní jsem už kvůli tomu začala ignorovat, ach jo :-?

4 Hotaru a Popcorn Hotaru a Popcorn | Web | 15. srpna 2012 v 12:45 | Reagovat

Ahoj, rozbiehame projekt podobný Autorskému klubu a hľadáme kvalitné blogy a tvoj sa nám vidí ako prínosný pre túto komunitu bloggerov :) Ak by si mala záujem pridať sa, budeme rady, viac informácií máš v linku vo webe :)

5 Christine Sunrise Christine Sunrise | Web | 28. srpna 2012 v 10:21 | Reagovat

Anglická knížka *začala horlivě přemýšlet*... hodila by se mi. Mohla bych si počíst. Za tyhle prázdniny mám na skladě jenom jednu ingliš book.
Nasadila jsi mi brouka do hlavy. :D

Mimochodem... ještě jsem ti nenapsala: CHYBĚLA JSI MI!

6 lina lina | Web | 31. srpna 2012 v 21:22 | Reagovat

Přemýšlím o tom, že knížku zlouskám, hned jak jsem viděla Emmu v předpokládaném castu :D Ale pořád jsem se k tomu nedohnala...no tak asi bych měla, že? xDD Ještě před filmem, ať pak můžu házet machry...

7 Sola. Sola. | Web | 15. ledna 2013 v 14:36 | Reagovat

Já si knížku koupila před týdnem v češtině. Totálně mě nadchla, i když mě překvapil ten styl psaní - opravdu jednoduchý. Chystám se přečíst i anglickou verzi.. :) A film jsem si stáhla na uloz.to s titulkama, ale v pár věcech se od knihy dost liší :/ Nicméně mi připadá úžasná jak kniha, tak film :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Žádná z povídek nebyla napsána za účelem zisku.
Všechny postavy, jejich charaktery a místa použité v knihách patří výhradně
J. K. Rowlingové.